Prenos z Majstrovstiev EU v Kickboxe – mix všetkých stream technológií

V polovici októbra sa v Bratislave konali Majstrovstvá Európy v Kickboxe WAKO. WAKO pravidelne streamuje svoje podujatia na svojom Youtube kanáli. Prijali sme túto výzvu, pomocou ktorej sme mali zabezpečiť streamovanie zo štyroch ringov nezávisle. Do toho sme dostali požiadavku na odvysielanie úvodného a záverečného ceremoniálu.  Naplánovali sme to perfektne, realita však bola iná..:)

ideálny plán – streamovanie cez IP kamery

Celé sme si to pripravili tak, aby bol stream stabilný, pokiaľ možno odolný voči náhodnému zhodeniu statívu 🙂 , a hlavne ďiaľkovo monitorovaný. Navrhnuté bolo riešenie so štyrmi IP kamerami s vlastnými streamermi. Toto riešenie ale nefungovalo na 100%, pretože  zo strany náročných divákov boli požiadavky na kvalitnejší zvuk. Hoci z ringu toho moc nebolo počuť. Pravdepodobne ale diváci chcú počuť aj ruch okolo ringu. Rozmýšlali sme aj nad možnosťou streamovať osobitne audio, a pomocou nášho vlastného streamserveru vkladať ruchový zvuk do videostreamu. Bol to ale experiment, na ktorý sme nemali dosť času.

Prekábáblovať sme museli všetky kamery, keďže napokon sme použili kamery s HDMI

Takže celé riešenie, ktoré sme postavili deň pred akciou sme museli cez noc prestavať. Zapojili sme teda napokon všetky 3 technológie s ktorými streamujeme – IP kamery so softvérovým streamerom, ktoré služili na PIP prenos obrazovky so skóre priamo do obrazu z ringu, krabičku so streamerom a kamerou ako „ostrovný systém“ a doniesť sme museli aj veľkú streamovaciu réžiu. Okrem toho sme nakáblovali polovicu haly ethernet káblom 🙂 Ešteže sme mali 200 metrov kábla a krimpovacie kliešte.

Nakoniec sme všetko stihli, medzinárodný výkonný výbor, diváci a aj usporiadatelia boli spokojní a my sme ukázali, že na Slovensku to naozaj vieme robiť dobre !