Bezplatný vs platený streamhosting

Častokrát dostávame otázky, aký je vlastne rozdiel medzi bezplatnými službami pre streaming – ako napríklad Youtube alebo Facebook a plateným streamingom. Často krát sa zákazníci zaujímajú, prečo a kedy by mali využiť služby privátnych streamhostingových riešení ako ponúka náš livestream.sk

Porovnať služby na streamovanie nie je jednoznačné. Je to podobný rozdiel, ako medzi ostatnými „free“ službami a profesionálnymi službami. Online video, hlavne to streamované zažíva boom.

V prvom rade by som prešiel základnými parametrami streamingových služieb:

Youtube

Youtube streamingTáto platforma spoločnosti Alphabet začala poskytovať služby streamingu oveľa skôr. To, že Youtube bol vždy orientovaný na spracovanie videa bol dobrý základ pre rozšírenú funkčnosť aj pre streaming.

Youtube ponúka dva spôsoby streamingu – buď okamžitý cez služby Stream Now, alebo cez naplánované udalosti. Tie majú oveľa širšie nastavenia a aj možnosť záložného streamu. V porovnaní s Facebookom má oveľa lepšie možnosti v indexovaní a hľadaní. Samotný Google preferuje videá vysielané na Youtube. Taktiež poskytuje rozhranie API, ktoré dokáže integrovať vysielací hardvér.

 

Tak ako aj Facebook, aj Youtube má niekoľko nedostatkov. V prvom rade sa vzdávate kontroly nad vlastným obsahom. Kedykoľvek budete vysielať alebo nahrávať obsah prostredníctvom služby YouTube, spoločnosť Alphabet získa prístup k používaniu vášho materiálu pre svoje marketing. To je veľká nevýhoda pre mnohých používateľov.

S bezplatnou platformou ako je YouTube Live, nemôžete streamovať živé video na svojich webových stránkach a zároveň si udržať kontrolu nad svojim video obsahom a  značkou, tak ako v prípade použitia profesionálneho streamhostingu. Je všeobecne známe, že umelá inteligencia nasadená v službe Youtube dokáže skenovať vaše video. Pričom zisťuje nielen autorské práva, ale aj to či vkladáte do videa svoju reklamu. To je samozrejme na Youtube zakázane. Youtube vám dovolí vysielať bezplatne, ale cena je vykúpená reklamou, ktorú sám vkladá. Aj pri nepatrnom zaváhaní , napr. pri hudbe v pozadí môže Youtube video zablokovať.

Okrem toho je YouTube jednou z najviac blokovaných webových stránok na svete, najmä v podnikoch, štátnej správe a školách. Podobne to platí aj pre Facebook. Vaše video nemá takú hodnotu, ak vaše cieľové publikum nemôže získať k nemu prístup. Ak hľadáte riešenia streamingu ktoré bude dostupné všade, budete pravdepodobne musieť hľadať inú službu.

Facebook

Facebook streamingŽivé vysielanie začal Facebook implementovať do aplikácii zhruba pred dvoma rokmi. Najskôr v aplikácii Instagram, a neskôr aj v samotnej aplikácii Facebooku.
V súčasnosti sú streamingové kapacity Facebooku značne obmedzené. Dokáže streamovať len do 2500 Kbps, rozlíšenie nie je väčšie ako 1280 x 720 , pri  30 framoch za sekundu. Podľa vlastných skúseností používa FB streaming datacentrá najväčšieho poskytovateľa online obsahu Akamai.

Výhody/nevýhody

Ak ste investovali čas do budovania sociálnych médií , je použitie tohto nástroja silná výhoda. Okrem toho je služba dostatočne stabilná. Aplikáciou Facebook Live API môžete streamovať z kompatibilných  kamier pre živé vysielanie. A nakoniec, video API umožňuje integrovať sa s existujúcimi nástrojmi pre streaming.

Jedným z hlavných nedostatkov je, že používatelia nemôžu indexovať obsah živého videa. To znamená, že vyhľadávače ako Google, Bing a Yahoo majú problém takéto vysielanie zindexovať. Toto obmedzenie zahŕňa živé a aj archivované videá. Môžete vyhľadávať obsah v rámci Facebooku samotného, ​​ale vyhľadávanie v rámci platformy nie je veľmi užitočné. Hľadanie príspevkov, najmä ak sú staršie, je takmer nemožné. To je hlavná nevýhoda, teda pokiaľ ide o SEO (optimalizácia pre vyhľadávače). Obsah z internetu jednoducho nebude zaradený do vyhľadávača.

Ďalšou nevýhodou služby Facebook Live je, že maximálne podporované rozlíšenie je iba 720p HD. Navyše maximálna podporovaná prenosová rýchlosť je len 2500 Kbps Ďalšie obmedzenia zahŕňa maximálnu dĺžku videa 90 minút pre archiváciu videa. Táto  hodnota je pre mnohých používateľov príliš obmedzujúca.

Okrem toho služba Facebook Live nepodporuje nasledujúce užitočné funkcie živého videa: Speňažovanie, Prístupové práva a bezpečnostné obmedzenia, DRM, Odbery, Multistreaming, analytika

 

Kedy použiť platený streamhosting ?

Hlavné dôvody prečo využiť platené streamovacie služby vyplývajú už z vyššie uvedených nevýhod. Z tých najzávažnejších dôvodov uvediem tieto :

  •     možnosť streamovať obsah aj s vlastnými reklamami
  •     samosprávy a štátne inštúcie by nemali používať služby, na ktorých je zobrazená reklama tretích strán, pričom video je verejné a zdarma (divák síce neplatí za prístup, ale platí prostredníctvom zobrazených reklám na svojom PC alebo mobile. V tomto prípade sa napr. pri video prenose zastupiteľstva, alebo príhovoru predsedu môže zobrazovať aj politická reklama, prípadne nevhodná reklama na intímne prostriedky. ) Reklamu vám vkladá k videu aj Youtube, aj Facebook.
  •     možnosť vysielať obsah pre privátne skupiny so zabezpečeným prístupom
  •     možnosť zvoliť si vlastný prehrávač z rôznou funkcionalitou
  •     možnosť multistreamingu (napr. viac streamov jedného podujatia)
  •     možnosť spoplatnenia streamingu (paywall) pre divákov (školenia, konferencie, ap.)
  •     kontrola a možnosť obmedzenia na krajiny a kontinenty
  •     kontrola nad ďalším využitím videa, obsahu a jeho autorské práva
  •     kontrola nad ochranou osobných údajov a GDPR

livestream.sk logoTaktiež sa odporúča využiť profesionálne služby ak chcete video nahrať a dopredu určenými parametrami, resp. so záznamom ďalej pracovať. Podobne aj služby streamingu videa pre skupiny s vierou a náboženstvom nemajú miesto v bezplatných platformách.
Profesionálny live streaming video hostiteľ je tiež ideálny, ak chcete streamovať živé video na vašich webových stránkach.